• facebook
  • twitter
  • linkin
  • technorati
  • myspace

Aukcje internetowe

Ostatnimi czasy w Polskim, ale i nie tylko w polskim internecie aukcje internetowe zrobiły prawdziwą furorę. Coraz więcej ludzi z dnia na dzień zaczyna przekonywać się do zakupów na różnego rodzaju platformach aukcyjnych, korzyści z tego tytułu jest wiele. Z pewnością główną z nich jest to, iż bezpieczne zakupy można robić bezpośrednio z własnego domu, siedząc sobie wygodnie w fotelu i obserwując interesujące nas przedmioty. Taka forma zakupów pozwala zainteresowanym zaoszczędzić czas, który musieliby poświęcić na chodzenie po sklepach i szukanie właściwych interesujących ich rzeczy nowych i używanych.

Aukcje internetowe są okupowane przez dwa rodzaje ludzi - handlowców, czyli sprzedawców, którzy wystawiają swoje produkty na sprzedaż oraz konsumentów, czyli kupujących którzy oglądają wystawione przedmioty i wybierają spośród nich, te które uważają za najbardziej atrakcyjne i warte uwagi dla siebie. Czyli popularnie i tradycyjnie można to określić kupię, sprzedam.

Dlaczego warto kupować w Internecie:

  • Oszczędność czasu
  • Oszcędność pieniędzy
  • Wygoda
  • Ogromny asortyment
  • Łatwość dostępu do sprzedawców
  • Informacje o produkcie na wyciągnięcie ręki
Dla handlowców wielkim udogodnieniem jest istnienie serwisów aukcyjnych, gdyż dają one im możliwość oprócz handlu tradycyjnego na zdobycie nowej klienteli, która w normalny sposób tzn. bez internetu nie była wcześniej w ich zasięgu. Sprzedawcy, którzy wystawiają swoje nowe i używane rzeczy na aukcje docierają z nimi do bardzo dużego grona potencjalnych klientów (w zależności od wielkości serwisu aukcyjnego na którym wystawili przedmioty). Ich opłaty w tym wypadku, czyli koszta z prowadzenie wirtualnej sprzedaży są o wiele niższe niż ma to miejsce w rzeczywistym świecie, gdzie kupcy nie rzadko muszą płacić ogromne czynsze miesięczne za wynajem powierzchni handlowych na których prowadzą swoją działalność gospodarczą.

Obecnie w Polsce istnieją trzy główne serwisy aukcyjne, na których każdy kto założy tam konto może wystawić swoją własną aukcję. Aukcja w tych serwisach będzie albo terminowa, czyli na określoną ilość czasu albo bezterminowa, czyli przez cały czas będzie widoczna.

Wiodącą platformą aukcyjną, która ma obecnie ponad 80% udziału w rynku aukcji internetowych jest Allegro, później plasuje się świstak a na trzeciej lokacie największy gigant tego rynku na świecie Ebay.

Na następnych stronach po krótce przedstawię każdą z tych platform aukcyjnych na których możemu kupić w sumie miliony różnego rodzaju przedmiotów.

Czy wiesz, że?

Zakupy grupowe zyskują sobie coraz to większą popularność nie tylko w polskim ale i światowym internecie. Ta forma kupowania to najszybciej rozwijająca się gałąź w historii ecommerce. Najpopularniejsze serwisy umożliwiające tego typu zakupy poniżej: